Kariyer Rehberi

İş aramada önemli kriterler

Günümüzün ekonomik koşulları ve standartları iş yapabilmenin ve bulabilmenin zorluğunu da beraberinde getirmiştir. İş bulmak her gün biraz daha zorlaşmakta işsizlere iş bulmanın maliyeti de her gün artmaktadır. Bu nedenle kendinize uygun bir iş bulabilmeniz için neleri iyi yapabildiğinizi ve ne tür bir işte çalışmaktan verim alabileceğinizi iyi bilmemiz gerekir. İş ararken dikkat edilmesi gereken metodlar kısaca şunlardır.

   • Öncelikle en yakın İŞKUR ve özel istihdam bürolarına başvurarak kayıt yaptırmalı ve kendinize en uygun iş hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu konuda İŞKUR ve özel istihdam büroları size yardımcı olacaktır.
   • Medyada yayınlanan gazete ve dergilerdeki iş ilanlarını inceleyiniz. Kendimize uygun, yapabileceğine inandığınız pozisyon için mutlaka başvurunuz.
   • Dernekler özellikle işadamları derneklerinin, meslek odalarının ( tekstil mühendisleri, makine mühendisleri, inşaat mühendisleri odaları gibi) hangi işlerde istihdam olanağı olduğu konusunda bilgi edininiz.

 

 • En yakın dostunuza akraba, komşu ve arkadaşlarınıza ne tür bir iş aradığınızı kısa bir özgeçmişle yazıp vermeniz size yardımcı olacak kişi sayısını artırmış olacaktır.Bu kişilerle bağlantıyı koparmayıp belli aralıklarla görüşün.
 • Eğer özgeçmişinizde değişiklik olmuş ise güncelleyip başvurularınızı tekrar yapın.
 • Kendinize hedef belirleyip bu hedef doğrultusunda iş başvurularınızı yapınız. Örneğin günde 2 firma 2 görüşme gibi.
 • Değerlendirmek için başvurduğunuz potansiyel işler daha önceki yapmış olduğunuz işlerden faklı bile olsa değerlendirmekten kaçınmayın. Tam manasıyla kendinize uygun birebir iş bulmak zor olabilir.

Gayretli ve azimli olun. Asla umudunuzu yitirmeyin. Bazen beğenmediğiniz bir iş, çok daha iyi işler bulmanız için uygun bir basamak olabilir.

Bir önceki yazımız olan Günümüzün En Geçerli Mesleği Satış Pazarlama Eğitim Gerektirir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.